Taşıt Kredisi Nedir? Taşıt Kredisine Nasıl Başvurulur?

Taşıt Kredisi Nedir? Taşıt Kredisine Nasıl Başvurulur?

By: Finansal Dönüşüm0 comments

Taşıt kredisi, sıfır km araçlar veya ikinci el otomobiller için alım kolaylığı yaratan kredi türüdür. Bu kredi türüyle istenilen araca, uygun ödeme seçenekleri ile sahip olmak mümkün oluyor. Sıfır km. veya 2. el araç alınacaksa kredinin geri ödeme süresi boyunca araç rehin ediliyor. Kredi için kefil ekstra bir durum oluşmazsa istenmiyor.

Kredinizi kullandığınız andan itibaren sağlayıcı tarafınızdan aracınıza rehin konulmaktadır. Konulan bu rehin kredinizi tüm taksitlerini tek tek ödeyerek veya erken kapatma yapmanız durumunda kredi tutarı sıfırlandığı andan itibaren kaldırılacaktır. Bazı banka veya kuruluşlarda borç bitimiyle beraber rehin kaldırışı otomatik yapılmayabilir. Bu gibi durumlarda kendiniz kuruluşa talep açarak rehin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Taşıt kredisinde yine diğer tüm kredi türlerinde olduğu gibi tüm bankalar arasında ciddi bir rekabet bulunmaktadır. Bu rekabet çeşitli faiz oranları, düşük dosya masrafları, taksit ertelemeli krediler gibi bir çok farklı alanda siz değerli müşterileri kendilerine çekmeye çalışmaktadırlar.

2. el araç kreşinde yaş sınırı bulunmaktadır. Alacağınız aracın yaşı maksimum 8 olmalıdır. 8 yaş üzerinde bulunan araçlar için maalesef taşıt kredisi olarak değil, ihtiyaç kredisi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. İhtiyaç kredisine göre daha esnek değerlendirme kriterleri bulunan taşıt kredisinde 8 yaş üstü araçlar yine daha zorlu koşulları olarak ihtiyaç kredisi gibi değerlendirilmektedir.

Taşıt kredisi için gerekli olan evraklar nelerdir ?

  • Maaşlı Çalışıyorsanız: E-Devletten alınan 4A/4C hizmet dökümü ya da SGK ilçe merkezlerinden alınan Sigortalılık Tescil ve Hizmet Kaydı Belgesi
  • Şahıs Firması Sahibiyseniz: Vergi levhası, yıl sonu mali verileri, ara dönem mali verileri
  • Tüzel Firma Sahibi/Ortağıysanız: Ortaklık yapısı teyidi için firmaya ait ticaret sicil gazetesi/hazirun cetveli, firmaya ait yılsonu ve güncel mali veriler (bilanço – gelir tablosu veya kurumsal vergi beyannamesi, işletme hesap özeti, içinde bulunulan mali dönem düşünülünce geçici beyannameler) , firmaya ait vergi levhası
  • 0 km araçlar için proforma fatura,
  • El araçlar için 8 ( sekiz ) yaşa kadar olan araçların ruhsat fotokopisi,
  • Kredi notunun banka için güvenilir düzeyde olması gerekir.
  • Aylık harcamalar düşüldüğünde taşıt kredisini ödeyecek aylık gelir yeterli olmalıdır.
  • Kredi notunun banka için güvenilir düzeyde olması gerekir.

    Belgeli bir geliriniz olmadan maalesef taşıt kredisi kullanmanız mümkün değildir. Öğrenciyken veya sigortasız çalışıyorken herhangi bir şekilde rehin vererek taşıt kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Taşıt Kredisinin farklılıkları nelerdir?

Her kredi türünde olduğu gibi taşıt kredisinde de bankaların uyguladığı faiz oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Taşıt kredisine ihtiyacı olan bir vatandaş ne yazık ki oturduğu yerden sadece birkaç bankanın faiz oranlarını öğrenebilirler. Bizler uzman desteğimizle sizler için en uygun faiz oranını, en az masraf ödeyeceğiniz bankaları belirler ve doğru limitlerle doğru bankalara başvuruda bulunmanızı sağlarız. Günümüz koşullarında en uygun faiz oranıyla taşıt kredisi veren bankalar kamu bankalarıdır. Ancak uygun kredi verdikleri gibi kredi değerlendirme kriterleri de oldukça katıdır. Bu sebeple araştırmadan veya uzman desteği almadan kamu bankalarına yapacağınız kredi başvurularının olumsuz olma ihtimali fazla olduğu gibi bir sonraki başvurunuzu da olumsuz yönde etkilemeleri kaçınılmazdır. Sizlerde sitemiz üzerinden bizlere başvuruda bulunarak olumsuz cevap alma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Finansal Dönüşüm olarak sizlerin her ihtiyacınızda olduğu gibi taşıt kredisi kullanımınızda da yanınızda yer almaktan mutluluk duyarız. Doğru bankaya doğru limitler yapacağınızı başvurularımızla sizleri en kısa sürede ve en doğru limitte ihtiyacınız olan krediye ulaştırmayı hedefliyoruz.

TAŞIT KREDİSİ

TAŞIT KREDİSİ NEDİR?

TAŞIT KREDİSİ NASIL ALINIR?

TAŞIT KREDİSİ BAŞVURU

Bankalar üzerinden kredi hesaplama:
Ziraat Bankası: Tıkla
Garanti Bankası: Tıkla
Vakıflar Bankası: Tıkla

İlgili Yazılar

Yorum Yap